Lordoza

Lordoza szyjnaLordoza to jedna z bardziej bolesnych chorób kręgosłupa. Choroba to pojawia się w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Lordoza lędźwiowa oznacza zbyt duże wygięcie kręgosłupa do przodu. Wtedy właśnie pojawia się problem. Przyczyną lordozy może być nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu,  słabe mięśnie, a nawet zaawansowana ciąża. Lordoza szyjna odpowiada za zbyt duże wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Przyczyną może być, np. nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń na siłowni.

Lordoza lędźwiowa – objawy i sposoby leczenia

lordoza lędźwiowaLordoza lędźwiowa najczęściej wymaga leczenia nieoperacyjnego. Przeważnie wystarczają odpowiednie ćwiczenia wzmacniające kręgosłup oraz chwila odpoczynku. Taka gimnastyka korekcyjna powinna być zaplanowana przez fizjoterapeutę. To w końcu lekarz wie najlepiej w jakim miejscu jest uszkodzenie oraz w jaki sposób przynieść nam ulgę. Oprócz gimnastyki możemy sobie pomóc także różnymi masażami. W sklepach rehabilitacyjnych można dostać urządzenia masujące, które z całą pewnością nam pomogą. Jednym z takich sklepów jest UlgaDlaKregoslupa.pl. Można tam kupić, np. matę masującą, poduszkę masującą czy też matę ozonową, która pozwoli nam stworzyć we własnym domu profesjonalny gabinet odnowy biologicznej. Lordoza szyjna także najczęściej jest leczona nieoperacyjnie. Czasami może być potrzebny specjalny gorset ortopedyczny, który na pewien czas unieruchomi nasz kręgosłup i nie pozwoli na pogłębienie się choroby.

Niestety nie zawsze leczenie nieoperacyjne pomaga. Jeżeli lordoza lędźwiowa jest bardzo zaawansowana, to operacja może być konieczna. Przed zabiegiem operacyjnym przez pewien czas wykonuje się ćwiczenia. Po operacji także jest konieczna rehabilitacja, żeby powrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Lordoza szyjna – sposoby na ból

Lordoza szyjna charakteryzuje się wysunięciem odcinka szyjnego do przodu. Może to być bardzo bolesne. Schorzenie to sprzyja także zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. W leczeniu przydatne są masaże, więc warto zainwestować, np. w dobrą poduszkę masującą. Potrzebne będą także ćwiczenia, które powinno się wykonywać trzy razy dziennie. Ćwiczenia powinny być skonsultowane z ortopedą i najlepiej, żeby były wykonywane pod okiem dobrego rehabilitanta.

Posiadając problemy z lordozą szyjną z całą pewnością powinniśmy postarać się zmienić nasze dotychczasowe nawyki i zacząć dbać bardziej o swój kręgosłup. Zwracajmy uwagę na to czy siedzimy w odpowiedniej pozycji, czy posiadamy odpowiedni dla siebie fotel. Zastanówmy się także czy na pewno śpimy na odpowiednim materacu. Przecież źle dobrany materac także może przyczyniać się do bólu kręgosłupa. Najważniejsze jest jednak to, żeby zmienić siedzący tryb życia i regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczna w końcu bardzo dobrze wpływa na cały nasz organizm, nie tylko na kręgosłup.

Autor tekstu: Agata Sachar

Komentowanie wyłączono.