Zniesiona ćwiczenia

lordoza ćwiczeniaLordoza z całą pewnością jest jedną z najbardziej bolesnych chorób kręgosłupa. Schorzenie to posiada wiele objawów i trudno jest wymienić je wszystkie. Cechą charakterystyczną dla lordozy na pewno jest wysunięcie kręgosłupa do przodu w odcinku szyjnym bądź lędźwiowym. Zniesiona lordoza przyczynia się do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, więc konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych.

Zniesiona lordoza – co dalej?

Lordoza jest naturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Jednak pod wpływem niektórych czynników skrzywienie to może sprawiać nam ból oraz przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Zniesiona lordoza szyjna oznacza naprostowanie odcinka szyjnego. Może to prowadzić do dalszych zmian zwyrodnieniowych, więc konieczne są lordoza ćwiczenia. Jeżeli mamy do czynienia ze lordozą, to z całą pewnością powinniśmy skonsultować się z dobrym ortopedą. Warto także zadbać o odpowiednie miejsce do spania – raczej powinniśmy zrezygnować z miękkiej poduszki. Najlepiej wyposażyć się w specjalny wałek do spania bądź całkowicie pozbyć się poduszek. Warto też zainwestować w dobry materac, który będzie odpowiedniej twardości. Dobry materac można kupić w sklepie UlgaDlaKregoslupa.pl. Posiada on odpowiednie atesty i na pewno będzie nam się wygodnie na nim spało, a rano przestaniemy budzić się z bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Oczywiście nawet najlepszy materac nie zastąpi ćwiczeń korekcyjnych. Lordoza ćwiczenia powinniśmy wykonywać trzy razy dziennie. Bardzo ważna jest systematyczność, ponieważ wtedy ćwiczenia przynoszą najlepsze rezultaty. Tak naprawdę wystarczy ćwiczyć przez około dwadzieścia minut dziennie. Nie powinniśmy jednak sami wybierać ćwiczeń, lecz skonsultować się z doświadczonym rehabilitantem, który będzie wiedział jakie ćwiczenia będą dla nas najlepsze. Rehabilitant pokaże nam także w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, żeby przyniosły one najlepsze efekty.

Zniesiona lordoza – co oprócz ćwiczeń?

zniesiona lordozaW leczeniu lordozy pomocne są nie tylko lordoza ćwiczenia oraz odpowiednia pozycja podczas spania. Pomóc można sobie także masażami, które rozluźnią i wzmocnią mięśnie naszego kręgosłupa. W niektórych sytuacjach zniesiona lordoza wymaga noszenia przez pewien czas specjalnego gorsetu ortopedycznego. Należy także pamiętać o tym, że pomocne może okazać się pływanie. Ale tylko pływanie na grzbiecie jest zalecane i o tym też należy pamiętać. Przydatne mogą okazać się nagrzewania zniesionej lordozy. Bardzo często  zalecane jest naświetlanie soluxem. Przeważnie takie naświetlanie przynosi bardzo dobre rezultaty. Na naświetlanie bolącego miejsca możemy dostać skierowanie od naszego lekarza prowadzącego.

Autor tekstu: Agata Sachar

Komentowanie wyłączono.